IKT Didaktikk Undervisning med ny vri

Innledning:

Innledning:

I denne oppgaven vil ta for meg en del av et undervisningsopplegg rettet mot grunnleggende innføring i arbeidslivskunnskap, som jeg gjennomfører med våre jobbsøkere innenfor ulike tiltak i vår bedrift.

Temaet for undervisningen i denne oppgaven er:

  • Hvordan foregår ansettelsesprosessen?
  • Hvordan foregår jobbsøkerprosessen?

I oppgaven vil jeg presentere undervisningen slik den er i dag, og hvordan jeg alternativt kan gjennomføre den samme undervisningen med NY vri.

I gjennomføringen med ny vri har jeg hatt fokus på bruk av digitale verktøy og deltakeren i forhold til økt aktivitet, ansvarliggjøring og involvering i egen læringsprosess.
Jeg vil også kommentere mine erfaringer underveis i oppgaven.
Hvem er eleven / deltakeren:

I denne oppgaven vil jeg ta for meg deltakere som er på vårt tiltak kaldt, arbeidsforberedende program for minoritetsspråklige. Deltakerne på dette kurset er personer som har norsk som andrespråk. Det er store variasjoner i forhold til norskkunnskapen både skriftlig og muntlig, utdanningsnivå og arbeidserfaring fra hjemlandet og i Norge. Dette er et arbeidsforberedende program som går over 14 uker, hvor deltakerne gjennomfører et undervisningsopplegg med tema innenfor grunnleggende arbeidslivskunnskap med en varighet på 4 uker.

Det gjennomføres en 9 ukers arbeidspraksis hos en arbeidsgiver innenfor deltakernes yrkesønsker. I praksisperioden er deltaker 4 dager i uken på jobb og 1 dag i uken inne på vårt kurssenter, hvor det jobbes med individuell tilnærming til arbeidslivet, samt felles undervisning innenfor ulike tema i grunnleggende arbeidslivskunnskap.
Undervisningsopplegget er gjennomført på en undervisningsdag deltakerne har avtale om å møte på vårt kurssenter.

 

Hva skal læres:

I denne oppgaven vil jeg ta for meg en undervisningsmodul som vi kaller for veien til jobb.

Temaene for denne undervisningen er: Hvordan foregår ansettelsesprosessen og hvordan foregår jobbsøkerprosessen, dette er også repetisjon for deltakerne fra tidligere undervisning.

Læringsmål:

Deltaker skal få innsikt i hvordan ansettelsesprosessen foregår?

Deltaker skal få innsikt i hvordan jobbsøkerprosessen foregår?

Målsettingen med undervisningen er å tilføre deltakerne grunnleggende forståelse og kunnskap i forhold til det norske arbeidslivet, med fokus på hvordan man får seg jobb i Norge, hvordan ansettelsesprosessen og jobbsøkerprosessen foregår.

 

Rammer for undervisningen

Antall elever / deltakere: Inntil 15 elever.
Undervisningstimer pr dag 7 timer.
Arbeidstid: 08:30 – 15:30
Tilgang til datalabb En datalabb med 15 datamaskiner, hodetelefoner, skriver
Klasserom Grupperom uten elev pc.
1 time undervisningsfri med lunsj og klasseråd fra kl 11:30 – 12:30
Varighet på undervisningstime 45 min
Pause 10 min
Lærerressurs 1

 

Tidligere undervisningsopplegg.

I tidligere gjennomføringer av undervisningen innenfor temaet har jeg gjennomført mer eller mindre en variant av tradisjonell klasseromsundervisning med innslag av gruppeundervisning i deler av gjennomføringen. I klasseromsundervisningen hvor jeg presenterer undervisningstemaet i plenum, har jeg valgt å plassere deltakerne rundt et stort gruppebord med plass til 15 personer, uten tilgang til pc. I gjennomføringen av individuelt arbeid og gruppearbeid har klassen tilgang til to arbeidsrom, et med pc til hver deltaker og et klasserom uten pc.
Undervisningen følger et fast mønster i forhold til rutiner, med tanke på gjennomføring.

  • Presentasjon av dagens tema.
  • Undervisning i gruppe på storskjerm.
  • Individuelle oppgaver.
  • Gruppeoppgaver med problemløsninger / Case.
  • Gruppepresentasjon, med muntlig og av og til skriftlig framlegg på storskjerm.
  • Felles oppsummering.
  • Informasjon om neste undervisningsdag.

Tavleundervisning:

Undervisningen foregår på storskjerm, hvor lærer også legger stor vekt på samtaler og diskusjoner underveis i presentasjonen. Det legges videre opp til arbeidsoppgaver individuelt og i grupper etter undervisningssekvensen som har en varighet på ca 20 minutter. Dette med bakgrunn i at tavleundervisningen ikke skal ta for stor plass, og at det ikke skal gå forlang tid før deltakerne må gjøre noe praktisk.  Jeg velger tavleundervisning for at vi ønsker å gi deltakerne den samme grunnleggende innføringen i temaet.
Individuelt arbeid:
Etter en undervisnings økt blir deltakerne satt i gang med individuelt arbeid, hvor de skal arbeide med oppgaver tilknyttet undervisningen. Lærer er tilstede og kan veilede hver enkelt.
Gruppearbeid:
Etter at deltaker har jobbet individuelt med en oppgaver, deles klassen inn i grupper og fortsetter arbeidet sammen innenfor temaet. I gruppearbeidet får deltakerne ofte en case de skal løse sammen, og presentere for resten av klassen mot slutten av dagen.

 

Organisering: Gruppeundervisning:
Vi har lagt til rette for gruppebasert undervisning og ved oppstart får deltaker utdelt et kompendium, som inneholder undervisningsfoiler og arbeidsoppgaver i papirformat A4 og innbundet med spiralrygg. Det er lagt til rette for notering på hver undervisningsfoil. Deltaker får også utdelt nødvendig utstyr for å kunne delta aktivt i undervisningen. Hvert tema har klare læringsmål og operative mål for undervisningsøkten. Lærer er tilstede i klasserommet og er tilgjengelig og bistår deltakerne. Vi streber etter å legge til rette for en god og trygg læringsarena hvor mestring står i fokus i forhold til enkeltindividet og gruppa som helhet. Gruppa og enkeltindividet får ansvar ut i fra sine forutsetninger og skal i størst mulig grad ansvarlig gjøres og integreres i undervisningen. Vi legger stor vekt på kvalitet fremfor kvantitet og at deltaker får trening og erfaring i å formidle sin kunnskap som er ervervet i løpet av kurset både skriftlig og muntlig.

 

Undervisning med ny vri
Innledning:

I min undervisning med NyVri vil jeg ta for meg en undervisningsmodul som vi kaller for veien til jobb. Jeg ønsker å få erfaring med hvordan undervisningen kan varieres ved hjelp av å bruke digitale verktøy som virkemidler i gjennomføringen av undervisningen med ny vri. Denne undervisningsmodulen har deltakerne gjennomført tidligere i kurset teoridel, så dette vil være å anse som repetisjon. Det blir spennende og erfare hvilken opplevelse deltakerne får av undervisningen og læringsutbytte.

Fra forrige undervisningsdag ble det ytret ønske fra deltakerne om repetisjon fra dette temaet, bakgrunnen for ønske ble fremmet under forrige klasseråd, og tillitsvalgt brakte dette videre til lærer. Jeg ble også videre enige med klassen om at neste undervisningsdag skulle dreie seg om dette temaet, og at vi skulle vie hele dagen til å arbeide med tematikken. På spørsmål fra lærer om hva de ville ha informasjon om framkommer følgende.
Klassen ønsker å få vite mer om:

  • Hvordan tenker en arbeidsgiver og hva ser han etter når han skal ansette en ny medarbeider?
  • Hvordan gjennomfører en arbeidsgiver ansettelsesprosessen?
  • Hvilke forventninger har arbeidsgiver til den «nyansatte»
  • Hvor finner man ledige jobber?
  • Hvordan kommer man i kontakt med en arbeidsgiver på en god måte?
  • Hvordan får man jobb i Norge?

 

Læringsmål:

Vi ble videre enige om følgende læringsmål for neste undervisningsdag:

  • Deltaker skal få mer innsikt i hvordan ansettelsesprosessen foregår.
  • Deltaker skal få mer innsikt om hvordan jobbsøkerprosessen foregår.

Innledning

Lærer utarbeidet en padlet med informasjon og oppgaver til jobbsøkerprosessen, som deltakerne fikk invitasjon til via sin e-postadresse, og en innføring i bruk av padlet.
Det ble også gjort avtale på at alle skulle se på dette før de møtte til undervisningen.

 

Organisering:

Ved oppstart ble det gitt felles informasjon og presentasjon fra lærer, om planlagt gjennomføring av dagen. Siden det i dag bare møtte 8 deltakere, valgte jeg å dele klassen i to grupper. Etter å ha kjent klassen i snart 3 måneder, gikk det veldig greit å sette sammen gruppene, med tanke på at alle skulle få et godt læringsutbytte, trodde jeg.

 

Gjennomføring:

  1. Informasjon og presentasjon av dagen.
  2. Omvendt undervisning: Padlet: jobbsøkerprosessen.
  3. Undervisning via Smartboard og presentasjon i PowerPoint
  4. Padlet, Veien til jobb, oppgave 1 og 2. Start på gruppearbeidet
  5. Samtale med arbeidsgiver.
  6. Gruppeoppgaver Padlet Veien til jobb, Oppgave 3 – 4
  7. Padlet Veien til jobb, oppgave 5, evaluering og oppsummering av dagen.
  8. Kahoot Veien til jobb.

 

Arbeidsplan for dagen:

Tid Aktivitet INNHOLD Organisering og verktøy
Forarbeid Omvendt undervisning Padlet, med tema forberedelse til jobbsøkerprosessen Alle deltakerne har fått invitasjon til en Padlet
08:30 -09:00

30 min

Presentasjon av dagen ·         Presentasjon av dagen og dagens tema: Veien til jobb

·         Ansettelsesprosessen

·         Jobbsøkerprosessen

·         Etablere grupper

Felles Informasjon
09:00 – 09:30

30 min

Gruppearbeid

«Brainstorm»

Hvilken kunnskap er det i gruppa?

1.       Ansettelsesprosessen?

2.       jobbsøkerprosessen?

Padlet
Gruppene jobber i PadletTo Grupperom
09:00 –10:30

1,5 timer med innlagt pause

Gruppearbeid

Forberedelse til samtalen med arbeidsgiver

Arbeidsoppgaver:

·         Ansvarsfordeling og roller.

·         utarbeide spørsmål til arbeidsgiver.

Jobbe sammen

Forberede spørsmål.

 

10:30– 11:30

1 t

Samtale  med en arbeidsgiver Gjennomføre samtalen med arbeidsgiver

Gruppe 1 og 2 10:30 – 11:30

Gruppe 2 og 3 10:30 – 11:30

 

2 møterom

Whiteboardtavle

Skrivesaker

Smarttelefon

Avtale med arbeidsgiver ifht vikte momenter.

11:30  – 12:00 Felles lunsj
12:30 – 13:00 Gruppeoppgave

Hva har dere lært?

Sammenfatt notatene og lag en felles oppsummering for gruppen.

  • Reflektere over hva dere har lært.
  • Har du lært noe nytt?
  • Lage spørsmål til Kahoot om tema.
Gruppen snakker om det de har lært og erfart.  Notatene føres inn i en Padlet.

 

 

13:00 – 14:30

1,5 t

Med innlagt pause

Undervisning

 

  • Hvor finner man ledige stillinger?
  • CV, Søknad, Intervju.

Beskriv jobbsøkerprosessen fra du finner en ledig stilling til du har vært til intervju.

Undervisning  ca 20 min

Cv, søknad, intervju

Gruppearbeid

Padlet – Forberedelser til jobbsøk, som støtte til oppgaven.

14:30 – 15:30

1 t

Felles oppsummering Hva har du lært i dag? Gjennomgang av padlets og spille Kahoot.

 

Verktøy benyttet i undervisningen med ny vri.

Omvendt undervisning.

Hva er omvendt undervisning?

Omvendt undervisning er å gjøre undervisningen tilgjengelig for deltakeren før de møter til undervisningen. Undervisningen presenteres som en film, enten med at du lager filmsnutter selv, eller henter lovlig fra internettet. Målet med å gjøre undervisningen tilgjengelig for deltakeren i forkant av undervisningsøkten, er at deltaker blir kjent med lærestoffet og har muligheten til å møte godt forberedt til undervisningen. På denne måten kan lærer også frigjøre ekstra tid til å følge opp elever i undervisningstimen og det legges tilrette for et mer sosiokulturelt læringssyn., med deltaker og læring i fokus.

 

Mine erfaringer:
Da jeg planla undervisningen var det med en tanke om at alle deltakerne hadde sett på Padleten, og svart på oppgavene tilknyttet informasjonen. Det viste seg imidlertid at det var 2 personer som ikke hadde fått gjort dette. Årsaken til dette var ifølge deltakerne selv, at de ikke hadde hatt tid, hadde ikke nettilgang eller pc hjemme, utfordringer med språkforståelse slik at de ikke hadde fått med seg at de skulle gjøre et forarbeid.. Jeg erfarte at dette er noe jeg burde ha forsikret meg om på forhånd. Det ble derfor noe utfordrende i forhold til midt utgangspunkt for hvor jeg hadde tenkt å starte undervisningen, men valgte å løse dette ved å plassere disse personene i hver sin gruppe.

 

Fordeleren med at deltakerne på forhånd har fått informasjon om hva undervisningen kommer til å dreie seg om, er at deltaker har muligheter til å møte mer forberedt til undervisningen. Dersom alle har gjort forarbeidet har deltakerne et felles utgangspunkt for undervisningen, og alle har i utgangspunktet muligheter for å bidra på sin måte til undervisningen. Læreren får frigjort mer tid til å veilede klassen og mer tid til enkeleleven i en veiledingssituasjon. Læreren får muligheter til å i større grad differensiere undervisningen og deltakerne sitter med rattet og kan ta positiv styring for egen læring, i forhold til hva som er behovet. Deltaker vil også ha fordeler med å oppleve at undervisningen er kjent stoff og får styrket sin læring gjennom mer repetisjon av fagstoffet.

 

Omvendt undervisning forutsetter jo at deltakerne har en pc, nettbrett, smarttelefon etc med internettilgang. Dersom en eller flere deltakere ikke har dette, så får det konsekvenser for hvordan læreren må legge opp undervisningen, for å møte alle på en best mulig måte. Det forutsettes videre at avtalt arbeid og gjennomgang av undervisningsfilmer er sett og eventuelle arbeidsoppgaver er gjort. Dersom avtalt arbeid ikke er gjort før undervisningen starter, vil dette by på utfordringer for læreren og deltakerne og ikke bare de som ikke har gjort forarbeidet. Dette blir tidkrevende for læreren som da vil kunne være nødt til å legge om undervisningsplanen, for å imøtekomme alle.

 

Padlet som verktøy i undervisningen.

Padlet er en digital oppslagstavle hvor man oppretter en «felles vegg» med informasjon og oppgaver, hvor deltaker kan poster et innlegg ved å dobbeltklikke direkte på veggen. Innlegget kan inneholde et bilde, en video, en lenke eller et dokument. Padleten kan deles med alle man ønsker og alle kan skrive på veggen samtidig. Padlet er et verktøy som er fin å bruke til samskriving og aktivisering både som forarbeid til undervisningen og i gjennomføring av arbeidsoppgaver og til oppsummering av arbeid.

Eieren av Padleten kan legge føringer for hvilke rettigheter deltakerne skal ha på Padleten, da i forhold til lese/skrive og endringsrettigheter. Verktøyet er gratis og det krever ingen pålogging. Deltakerne kan blant annet inviteres inn via e-post eller qr- kode.

 

Bilder av padleten- Se lenker nederst i teksten.

Mine erfaringer:

Mine erfaringer er med padlet i undervisningen er utelukkende positive, og jeg erfarer at padlet også kan brukes i gruppearbeid på en god og inkluderende måte. Jeg brukte padlet som plattform for gruppearbeid, og deltakerne vekslet på å skrive i padleten. Jeg erfarer også at når gruppene kan se hverandres arbeid motiverer det for mer læring, og gruppene brukte hverandres arbeid som inspirasjon for egen besvarelse. Med å ha Padlet i en gruppe bidro dette til at personer som ikke var godt nok forberedt, også kunne inkluderes inn i undervisningen og bidra med sin kompetanse og erfaringer.

Fordelen med Padlet som verktøy i undervisningen er at læreren og deltakerne får en felles plattform for ulike måter å samhandle på. En Padlet kan brukes til å dele fagstoff, gi oppgaver, samskriving, lage presentasjoner. utarbeide tankekart, skrive logg, gjennomføre gruppearbeid, poste videoer/bilder/tekst/lenker til fagstoff og felles Brain storm / ideutveksling, osv. Deltakerne kan også komme med kommentarer og spørsmål til undervisningen underveis. Padlet kan også være et verktøy for og svare på utvalgte spørsmål som en variasjon i undervisningen.

En padlet kan fort bli uoversiktlig, dersom det blir lastet opp for mye informasjon.

Dette spesielt for personer som har utfordringer med lesing og skriving og for personer med norsk som andre språk. Padlet setter også krav til tilgang til pc, nettbrett, smartelefon og tilgang til internett. Dette er forutsetninger som er på plass på undervisningsstedet, men det er ikke sikkert at alle har nettilgang og nødvendig utstyr hjemme. Dette er noe læreren må ha et forhold til før padlet blir innført som forarbeid i form av hjemmearbeid.

 

Intervju

Jeg valgte å bruke intervju som tilnærmingsmåte, for å belyse ansettelsesprosessen sett fra arbeidsgiverperspektivet. Det var også gjort avtale på forhånd med intervjuobjektet, at han skulle informere generelt i forhold til temaet. Intervju kan være en fin tilnærmingsmåte for deltakerne med tanke på å sette seg inn i spørsmål rundt tema. Intervju som læringsmetode kan også lære deltakerne å bli bedre i å kommunisere muntlig, og bedre på å høre på hva som blir sagt. Det er nyttige erfaringer som kan være verdt å ta med seg videre for den enkelte og gruppen, ikke minst i den daglige kommunikasjon. Intervju kan også være motiverende i et forarbeid til gjennomføringen av samtalen med intervjuobjektet. Arbeidsgiver som i dette tilfellet var intervjuobjektet er også kilden til motivasjonen hos deltakerne i forhold til å få svar på det de lurer på. I denne intervjusetting hadde de altså muligheten til å få direkte svar på det de lurer på i forhold til ansettelsesprosessen.

Mine erfaringer:

Deltakerne forberedte seg sammen med å lage spørsmål til arbeidsgiveren. Spørsmålene og hva de lærte ble skrevet ned i en Padlet i etterkant som en oppsummering. Jeg erfarte at deltakerne utviste et stort engasjement og lagde mange gode spørsmål som de stilte i intervjuet. Jeg sitter igjen med et inntrykk av at deltakerne hadde et godt læringsutbytte av samtalen med arbeidsgiveren, og de fikk nok noen «aha» opplevelser  i forhold til hvordan denne arbeidsgiveren tenkte og hva han så etter i en person som han ønsker å ansette i bedriften sin.

Fordelen med intervju som metode er at i dette tilfellet kunne deltakerne stille spørsmål til en reell arbeidsgiver, og videre få direkte innsikt i hvordan denne arbeidsgiveren gjennomfører ansettelsesprosessen.  Dette er et bedre utgangspunkt en å bli fortalt om prosessen i et klasserom av en lærer som ikke har et forhold til å i praksis ansette nye arbeidstakere. Settingen bidro til mye aktivitet blant deltakerne og alle var med og stilte gode spørsmål. Gruppen var godt forberedt og fikk til en fin dynamikk i samtalen med arbeidsgiveren.

Ulemper med intervju i denne settingen var helt klart språkutfordringer, men med et tålmodig intervjuobjekt,  jeg synes deltakerne klarte seg bra. Mobiltelefonen og googletranslate bel flittig brukt av deltakerne under gjennomføringen av intervjuet.

Gruppearbeid
Med utgangspunkt i at flere hoder tenker bedre enn ett, kan gruppearbeid være en fin metode som en variasjon i tilnærmingen til undervisningen. Det er sosialt, og deltakerne får en fin mulighet til å hjelpe hverandre. I tillegg er det viktig å lære seg å samarbeide med andre, fordele oppgaver og bli enige om en felles tilnærming og løsning på oppgaven/problemet. Dette er noe du får erfaring med å lære, ved å jobbe i grupper. Et godt tips til gjennomføring av gruppearbeid  er å rullere på gruppesammensetningen, slik at det ikke alltid er de samme som jobber sammen i en gruppe. På den måten kan deltaker lære enda mer, og samtidig bli bedre kjent med andre deltakere i klassen.

 

Mine erfaringer:

Deltakerne kan delta aktivt og dele av sin kunnskap og sine erfaringer inn i gruppa, og samarbeidet kan bidra til å øke kunnskapen i gruppa og hos enkeltindividet generelt.
Mine erfaringer er at aktivitetsnivået i et gruppearbeid kan variere veldig i forhold til gruppen som en enhet og enkeltindividet, med tanke på aktivitet og læringsutbytte. I gjennomføring av gruppearbeid er det mulig for en eller flere personer å stikke seg litt bort og bli anonym i gjennomføringen, og gjømme seg litt bak det resten av gruppa har gjort. Dette vil nok kunne få konsekvenser for læringsutbytte for den enkelte og gruppen som helhet. Det kan være en sterk gruppeleder, som også kan være selvutnevnt, som styrer gruppearbeidet dit han/ hun vil, uten å slippe de andre på gruppa like mye til. Læringsutbytte for gruppa vil da bli begrenset.

Deltakerne kan brukes som gode ressurser i gjennomføringen av gruppearbeid, og det er viktig at lærer legger tilrette for at det blir rullering på hvem som er i gruppelederrollen. Dette med bakgrunn i at flest mulig som ønsker det, kan få innta denne rollen. Det er mye god læring i å være gruppeleder, som kan være nyttige erfaringer for enkeltindividet i det videre arbeidet. Videre er det viktig og lære deltakerne om hvordan et godt gruppearbeid fungerer i praksis. Dette med tanke på fordeling av arbeidsoppgaver og ulike roller som kan forekomme i en gruppearbeidsprosess.

 

Kahoot:

Kahoot et nettbasert spørreprogram, som kan brukes til oppsummering av læring.

Lærer og deltaker kan lage spørsmål fra undervisningen og sammenfatte dem i en Kahoot.
Det stilles fortløpende spørsmål, med svaralternativer, hvor et eller flere svaralternativer kan være riktige. Lærer kan styre gjennomføringen med å bestemme hvor lang tid deltakerne skal ha til rådighet til å svare på hvert spørsmål. Kahoot er gratis å bruke, men det stilles krav til at deltakerne har tilgang til en smarttelefon, pc eller nettbrett.

 

Mine Erfaringer
Min erfaringer med Kahoot som verktøy i undervisningen er at det er et fint verktøy for å oppsummere undervisningen. Kahoot slik jeg erfarer det inviterer til en aktiv deltakelse hos enkeltindividet, og konkurransepreget over Kahoot ser ut til å vekke vinnerinstinktet i den enkelte. Settingen fører til at enkeltindividet konsentrerer seg 100 % om oppgaven og yter etter beste evne.
Det fine med denne måten å oppsummere undervisningen på er at du som lærer får muligheten til å differensiere spørsmålene og lage alternativer til spørsmålene, slik at det er mulig for de fleste å oppleve mestring. Det er også et fint verktøy for læreren, men også for deltakeren og få et holdepunkt på hva man har tilegnet seg av kunnskap, og hva man med fordel kan jobbe mer med.  Videre erfarer jeg at dersom Kahoot skal kunne oppleves positivt  i en klassesetting, er det avgjørende at læreren kjenner sine deltakere godt og videre at  deltakerne i klassen er trygg på hverandre, ellers kan dette fort bli veldig negativt for en eller flere enkeltelever.

Fordelene med Kahoot som verktøy i undervisningen er at det stimulerer til høy konsentrasjon og aktivitet hos enkeltindividet. Undervisningssettingen vekker konkurranseinstinktet hos den enkelte, og man ønsker å prestere. Det er også en fin måte for lærer og deltaker og oppsummere hvilket læringsutbytte undervisningen har bidratt til.

Ulempene med Kahoot som verktøy i undervisningen er at dersom deltakeren har ufordringer med lesing og skriving, vil det være utfordrende å delta på like premisser som resten av klassen. Læren må være oppmerksom på hvilke deltakere som skal delta i oppsummeringen.
Det er også mulig å invitere deltakerne til å jobbe i grupper, og at svarene blir avgitt gruppevis. Dette kan være en fin måte å inkludere alle deltakerne i oppsummeringen. I en Kahoot kan det fort bli veldig synlig hvilket kunnskapsnivå en eller flere deltakere har, dette er noe læreren bør ta hensyn til i gjennomføringen.
Oppsummering:
Mine erfaringer med gjennomføringen av denne undervisningsdagen er at jeg opplevde at jeg som lærer kunne være mer tilstede i læringsprosessen i stedet for å bruke mest tid på rollen som formidler. Ved hjelp av å bruke digitale verktøy og korte tydelige introduksjoner og instruksjoner erfarte jeg at deltakerne nærmest tok over undervisningen på en positiv måte.
Jeg erfarte at jeg fikk mer tid til å gå rundt å observere, og kunne bidra inn i gruppearbeidet på en mer kreativ måte en tradisjonell tavleundervisning. Når begge gruppene fungerte godt, kunne jeg bruke tid på å forberede neste sekvens i undervisningen, samt at jeg fikk tid til å gjøre andre arbeidsoppgaver som å sitte å produsere fremtidige arbeidsoppgaver og likevel være tilgjengelig for deltakerne. Jeg erfarer at ved å bruke digitale verktøy  i tillegg til korte undervisningssekvenser opplever jeg at deltakerne får en mer variert læringsprosess, blir mer motiverte og motivasjonen stimulerer til at enkeltindividet og gruppen tar mer ansvar for egne læring og læringsprosess.

I samtale med deltakerne under oppsummeringen av dagen, får jeg et inntrykk av at deltakerne har hatt et godt læringsutbytte. De har syntes at det var givende og i stor grad ha styringen selv med tanke på gjennomføringen av arbeidsoppgavene. Deltakerne trekker frem samtalen med arbeidsgiver som høydepunktet med arbeidsdagen, og at det var nyttig å få informasjon og innspill fra en ordinær arbeidsgiver. Det fremkomme videre i gruppearbeidet til deltakerne at de har lært en god del nytt og at de generelt har fått en bedre forståelse for hvordan ansettelsesprosessen foregår ute hos en arbeidsgiver.  Deltakerne har fått en større forståelse at det er visse kriterier som må være oppfylt for å få jobb, og at mange arbeidsgivere følger et system når de skal ansette nye medarbeidere. Det fremkommer også at deltakerne i større grad har forstått viktigheten av å ha en cv og en god målrettet og tilpasset søknad, fremfor en generell søknad. Flere kommenterer at språkkunnskapene i Norsk må forbedres både skriftlig og muntlig, for at mulighetene på arbeidsmarkedet skal øke.

Se for øvrig arbeidsoppgaver og tilbakemeldingene fra deltakerne i lenke til padletene under.

Veien til jobb: https://padlet.com/MortenS/zdevaygr3h7b

Jobbsøkerprosessen: https://padlet.com/MortenS/4zk43tgnuhuf

 

Skrevet av Morten Simonsen

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *